Plaketter og længst væk – 2009

Plaketter og ”længst væk”:

Ved​​ sejladserne i 2009​​ ​​ har følgende hjemsejlet distancer for tildeling af​​ store plaketter:

 

Morten PetersenSif  Grp.​​ V348,3​​ sm​​  Bronce​​ 

 

Lars Fock  Blåhvalen  Grp.​​ III ​​ 541,3 sm​​  Sølv

 

Ejner Larsen  Iris  Grp. VI2879,4 sm​​  Jern

 

Ejner LarsenIris  Grp. VI3029,1 smBronce m.
 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ emalje

Ole Borch  Havbøffen  Grp.​​ III7081,1​​ sm​​  Guld m.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ udmærk.

 

Årsplaketter (små) tildeles alle deltagere der har gennemført mindst een sejlads, og​​ omregnet til gruppe IV for sammenligning er:


Nr. 1

GuldOle Borch  ​​ ​​​​  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Havbøffen  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Grp.III 243,8 smomregnet grp. IV 274,3​​ sm

 

Nr. 2

SølvHenrik Pedersen ​​ ​​ ​​​​ Blåtunge  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Grp.​​ VI 303,2​​ smomregnet grp. IV​​ 248,2​​ sm​​ 

 

Øvrige​​ årsplaketter er alle i bronce med bådnavn og distance.

 

Anerkendelse for​​ ”Længst væk og hjem til tiden”​​ tilfalder følgende:

 

1. Sejlads:

 

Grp. IIIJesper Roel  ”Regine”  Pkt 16​​ Vingaskär 44,4​​ sm

Grp. IVBirger Hoff  ”Anne-Marie”Pkt 20 Rute D ​​ 46,0 sm

Grp. VStig Fribo  ”Listig”  Pkt 20​​ Rute D​​ ​​ 55,3​​ sm

Grp. VIHenrik Pedersen”Blåtunge”​​   Pkt​​ 16 Vingaskär 44,4 sm​​ 

Grp. VIILars Hasholt  ”Big Blue”  Pkt 15 Kullen 35,8 sm​​ 

 

2. Sejlads:

 

Grp. IIIOle Borch  ”HavbøffenPkt 5​​ Dragør Sa 21,7​​ sm

Grp. IVKristian E. Madsen“My”  Pkt 9​​ Kronb W5A 39,4 sm

Grp.​​ VMorten Petersen“Sif”  Pkt H Helsingør 19,3 sm

Grp. VIJohn Gericke  ”Jakajo”  Pkt R Rungsted​​ 32,6​​ sm

 

Der er således ingen lodtrækning i grupperne, men ”anerkendelsen” uddeles kun såfremt skipper​​ 

eller besætning er repræsenteret ved årsmødet.

 

Udvalget for 24-timers sejlads

Ole Borch  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ J. Tue Christensen  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Uffe Skadegaard  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Frede Vinum ​​ ​​ ​​ ​​​​ John Gericke

Tlf: 45890364  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Tlf: 32555357  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Tlf: 38196054  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Tlf: 45891704 ​​ ​​​​ Tlf: 31106942

www.24-timerssejlads.dk​​ 

JTC Dec.2009